Sladce hořká závislost I.

20. listopadu 2011 v 23:30 | P. |  Intelektuální chvilka
Stále sbírám odvahu podívat se na Requiem for a dream. A stále ji nikde v sobě nemůžu nalézt. Proto jsem se rozhodla, že místo odvahy začnu shánět někoho, komu u tohoto filmu můžu rozdrtit ruku, aniž by to tomu dotyčnému působilo větší obtíže (menší by holt musel nějak přetrpět). Zatím jsem ale žádného masochistu v okruhu svých nejbližších přátel nenašla a držet za ruku někoho, koho bych našla přes inzerát: "Hledám masochistu, nutně!", se mi nejeví jako zrovna ten nejlepší nápad. Proto jsem se alespoň pro začátek rozhodla, že si alespoň o tomto tématu vyhledám nějaké informace a vzhledem k tomu, že mne téma závislost zaujalo, jsem se rozhodla napsat tento článek.


Trocha teorie, pojmů a nesmysluplných definic
Prvně by se asi hodilo říct, že není závislost jako závislost. Rozlišujeme totiž dva typy, a to závislost fyziologickou a patologickou. Fyziologickou závislost lze označit za přirozenou, nijak zdraví škodlivou. Je to zkrátka stav, kdy je člověk chtě nechtě závislý na nějakou věc, kterou běžně potřebuje ke své existenci. Vzhledem k tomu, že by se tato definice mohla jevit jako poměrně matoucí, radši uvedu příklad - malé děti závislé na rodičích (vyžadování jejich přítomnosti a péče), veškeré živé organismy - závislost na kyslíku atd.
Temnou stránku ovšem ukazuje závislost patologická, která podle definic označuje stav, při kterém má daná osoba nekontrolovatelné nutkání opakovat své chování bez ohledu na jeho důsledky. Tato určitá činnost, látka ad. je danou osobou upřednostňována před činnostmi ostatními, nedokáže bez ní normálně fungovat, a proto se na žebříčku důležitosti pohybuje na první příčce. Člověk si většinou své jednání uvědomuje, ví, že se pouští do něčeho rizikového, ale na druhou stranu nad danou situací ztrácí kontrolu a téměř nikdo ze závislých se nedokáže své závislosti zbavit sám.
Jakmile si závislost vytvoříte, automaticky se vám začnou projevovat následující příznaky:
  • touha (chuť, bažení neboli craving) po dané látce,
  • užívání látky i přes uvědomění o riziku a nevýhodách
  • omezení až úplné vytěsnění dalších zálib
  • zvyšování tolerance - při delším užívání automatické zvyšování dávky pro dosažení stále stejných účinků
  • menší put sebezáchovy a citový vztah
  • abstinenční příznaky po vysazení látky
Abstinenční příznaky jsou různé, ale zpravidla je můžeme rozdělit do dvou kategorií - psychická a fyzická závislost. Jsem toho názoru, že názvy těchto dvou kategorií jsou všeříkající, a proto tyto dva pojmy vysvětlím jen ve zkratce - do psychické závislost řadíme projevy jako nesoustředěnost, agresivitu, touhu po dané látce nebo činnosti, únavu, špatnou paměť, dezorientovanost, … a do fyzické naopak nevolnost, zimnice, třesení, záchvaty, …
Závislost si člověk může utvořit prakticky na cokoliv, nemusí se jednat pouze o návykové látky, i když u těch závislost vzniká samozřejmě nejjednodušeji a také nejčastěji. Vše, co k takovému vytvoření stačí, je dlouhodobější pravidelné opakování. Proto v dnešním světě plném médií vzniká velmi závislost na internetu, sociálních sítích, televizi, počítačových hrách, pornografii, hazardních hrách apod. Zaznamenávány jsou také závislosti na jídle, různých sektách a kultech, hubnutí, práci, ale stále nejhojněji, jak jsem zmínila před chvílí, se vyskytuje závislost na návykových látkách.

Přemýšlím, že ten článek rozpůlím (případně jej rozdělím ještě na více částí) a budu se jednotlivým druhům závislosti věnovat postupně, páč mě to doopravdy chytlo. V záloze mám ještě trochu delší odstavec o návykových látkách, ale vzhledem k tomu, že je to poměrně dosti obsáhlé téma, skončím tento článek tak, že vám sem umístím dva trailery na Requiem for a dream a napíši vám dobrou noc a sladké sny (ale věřte, že po těch videích nehrozí ;-))


(ta písnička je dokonalá...)

(Pozn. ze dne 22.11. 2011 - na film se doopravdy nepodívám. Vážně jen s někým, ke komu se budu moct přitisknout a nikdy se ho nepustit...)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Miky Miky | Web | 18. prosince 2011 v 15:14 | Reagovat

viděno. A stojí to za to, vážně. Ale k přečtení knížky by mě nikdo nedonutil. Zatím. Nejdříve si to potřebuji trochu zpracovat, ehmmm....
Ale na tvém místě se na to kouknu sama, přeci jen to není film pro 'skupinové dívání' :) Pak dej vědět, jak se líbilo a chci článek o závislostech!!! 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama