Vždyť ty barvy za to nemůžou.

13. června 2011 v 22:23 | P. |  Spisy u kávy
Začnu ze široka, neboť se obávám, že kdybych větu začala "Nějak jsem si v poslední době oblíbila růžovou," jak jsem měla původně v plánu, polovina z vás by přestala tento článek číst a rovnou by si začala o mně myslet, jaká se ze mě za chvilku určitě stane Barbie apod. Proto jsem takhle první úvodní větu hezky (nejspíš ne zase tak hezky, jelikož teď úvod začal zabírat nějak moc řádků) protáhla, obalila tady těmito vysvětlivkami a k samotnému článku se zdánlivě téměř nepropracovala. Tudíž se omlouvám a začínám tedy rozepisovat svou původní úvahu o růžové (a vlastně, jak tak uvažuji, nejspíš nejen o ní :-)).


Když někdo propadne davovému šílenství…
Dlouho jsem žila v iluzi, že černá barva v kombinaci s růžovou, fialovou a bílou značí EMO, když se tam přidá spousta barev a vytupíruji si nějaké divné stojaté háro budu scene, při nazutí glád se proměním v gothic nebo punkerku a jakmile si obleču cokoli růžového, ihned stane se ze mne stepfordská panička a Barbie v jednom. A až teď jsem zjistila to, o čem většina lidí nemá zdaleka ani ponětí. Život není to o stylech. Vůbec. Je to jen o tom, co chce člověk danou barvou vyjádřit - ukázat svůj životní postoj, náladu, své osobité kouzlo, názor, životní ideu. Ale když žijete vyloženě jedním stylem a jste svým způsobem stejní jako všichni okolo vás, není to pravděpodobně nejšťastnější způsob, jak světu ukázat, kdo jste. S tím také souvisí to, že si většina těchto masových životních názorů vytyčila nějaké barvy, jejž se rozhodla používat a které se tak pro danou pózu staly charakteristické. A tím se dostávám na začátek svého článku a s tím k předsudkům o barvách. Když jako příklad vezmu třeba tu růžovou, tak mě to do jisté míry docela mrzí, protože si myslím, že je to barva poměrně veselá, ale také něžná a taková nevinná, dá se tak leccos naznačit a říct. Netvrdím, že se mi líbí všechny odstíny, upřímně, některé jsou dost šílené, ale zase se domnívám, že taková starorůžová nebo malinová jsou barevné tóny, již si kritiku nezaslouží. :-)

Nepochopené barvy
Samozřejmě potom ještě existuje spousta nepříliš pochopených barev, kterým většinou vévodí zelená, žlutá a oranžová. Nejspíš je to jen otázka stávající módy, ale už jsem přes tři roky nenarazila na moc lidí, nosíce tyto barvy. Pořád jen bílá, hnědá, černá, růžová a fialová. Já proti těmto barvám nic nemá, naopak je mám taky dost ráda (což se ale moc nedá říct o střizích, ale to je něco jiného…), ale přijde mi vůči zelené a spol. poměrně nefér, že jsou takhle opomíjeny.
Ale co… Za chvilku se třeba opět začnou trendy točit kolem barev, které se do této doby příliš nepoužívali, a nynější móda bude uvržena v zapomnění. Hlavně když konečně všichni přestanou mít potřebu se někam škatulkovat a u toho si myslet, jak originální jsou. Ve skutečnosti jsou pak stejní jako ostatní, akorát mají možná vyšší sebevědomí. Ale to už zase odbíhám někam úplně jinak, takže se omlouvám. (Jinak je dost možné, že článek za chvíli smažu, je psán pod těžkou nevyspalostí :-))
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Miky Miky | Web | 14. června 2011 v 22:22 | Reagovat

letošní hit je oranžová a hodně pastelové barvy... v obchodech to všechno je, nevím, proč to lidi nenosí - snad proto, že se ve skrytu duše doopravdy lišit nechtějí :)
(uznáváš doufám lososovou? :D)

2 P. P. | Web | 14. června 2011 v 23:12 | Reagovat

[1]: Lososovou? Samozřejmě! :-)

3 Miky Miky | Web | 16. června 2011 v 22:35 | Reagovat

[2]: jupííí :-D jsou totiž tací, co v její existenci nevěří :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama