Všichni jsme bratři, ať žije svoboda...?

13. května 2011 v 19:26 | P. |  Spisy u kávy
(Ráda bych vyjádřila svůj názor na některé věci, které se mi v poslední době dějí, takže tento článek vám možná bude připadat jako nějaký nepovedený deníček, kde si na něco stěžuji, ale věřte, že to není jen otázka mé nespokojenosti a mých rozmarů, ale zastávám názor, že tohle téma je jedno z velkých problémů dnešní doby, které by se rozhodně nemělo přehlížet - naopak by se o něm mělo diskutovat a nějakým způsobem jej řešit.)
Kolektivní vina - pokaždé, když něco takového uslyším, ihned mi naskáče husí kůže, automaticky se mi zatnou pěsti a zároveň se mi chce plakat i pořádně vztekat. Podle mého názoru se kolektivní vinou nikdy nic nevyřešilo a nikdy taky nevyřeší - a hned vám řeknu proč. Nedávno něco podobného potkalo mou třídu - jak jste se mohli dočít již v nějakém článku z dřívějška, pár mých spolužáků by označením "svatoušci" rozhodně pyšnit nemohli, ba naopak - abychom pořádně podtrhli jejich osobnost, museli bychom jim na hlavu namalovat rohy (kolikrát i parohy), do ruky jim vložit vidle a za kalhoty strčit ocas. Do toho ještě sehnat uhlí, počmárat jim obličej a idea dokonalého raubíře je na světě. Za tu dobu, co chodím do školy jsem zjistila (a není to teda nic světoborného, to asi ví každý druhý člověk), že nic nikdy nebude tak dokonalé, jak bychom si přáli a vždycky se nedostanu mezi partu lidí, která by dávala pozor a vnímala, co jim profesoři říkají. Na druhou stranu se ale obávám, že to, co je v naší třídě teď, by se dalo s úspěchem označit za extrém, protože smát se kantorům do obličeje (a to prosím i řediteli) je už asi trochu přehnané.

To ale nic nemění na faktu, že problémy způsobuje asi jen 8 osob - ostatní se snaží být v poslední době potichu, nerušit, vnímat, dokonce jsme se jako třída všem omluvili. Přes tohle všechno nám ale pár profesorů (vlastně to jsou jen průměrní učitelé) vyhlásilo válku. A proto se ptám - proč bychom jako třída měli odskákávat chyby pár lidí? Což si profesoři neumí sjednat pořádek? To je ten důvod, proč zrušili celé třídě veškeré mimoškolní aktivity jako výlety a exkurze? Kvůli 8, ne-li méně lidem? Vážně mi to nejde do hlavy, všichni studovali 5 let, aby se tyto situace naučili řešit pomocí individuálního přístupu, ale přesto toho nejsou schopni... Místo toho, aby se nějak moje připomínka o tom, že jsem proti kolektivní vině, když víc jak polovina studentů nic neudělala, začala nějak řešit, dozvím se, že jednou jsme kolektiv, máme táhnout za stejný provaz a společně se poprat s důsledy.
V tuhle chvíli jsem měla chuť našeho třídního profesora proliskat z obou stran. Nejen že není schopný se nás zastat na kolegiu a před ředitelem, ale také nás "upozorní, že celé třídě nastanou těžké, zlé časy". A to prosím pouze kvůli mým 8 pubertálním spolužákům. Na otázku, proč prohřešky neřeší individuálně, odpovídá, že kolektivní vina je jednoduší. NO TAK CO TO, DO PRDELE (pardon), JE??!! Co za primitivy se to ve školství objevuje? Je jednoduší... Co je tohle za argument? Jak k tomu mám přijít já, a nejen já, která vůbec nemluví, nezlobí, neruší - jen sedí a kouká se na tabuli? A jak se proti takého debilovi, s prominutím, bránit, když vím, že nemám šanci vyhrát? Myslím, že 8 lidí není zase tak velký počet, aby se nedal vymyslet nějaký jiný trest - na našem prestižním, elitním gymnáziu, na kterém prý nemáme co dělat (jak ten ignorant pořád říká), se dá uklízet školní zahrada a hřiště, pomáhat uklízečkám, čistit v chemii sklo a mnoho dalšího (a dvojky z chování, taky není tak špatný nápad...).
Je pěkné, že si pár profesorů vzala za své nové heslo pro naši třídu slogan z Velké francouzské revoluce: všichni jsme bratři, ať žije svoboda... Ale kam se poděla jejich rovnost vůči nám a kam spolu s ní zmizela naše svoboda - volnost lidí, kteří neudělali vůbec nic špatného a jen pykají za chyby jiných volů. Proč bychom měli respektovat kolektiv, když ti, kteří nás do kolektivní viny navezli, náš kolektiv předtím vůbec nerespektovali a mysleli na sebe? A co hůř - jak lze respektovat člověka, který svého činu vůbec nelituje a dál se mu vysmívá? :-(
(Za inspiraci musím poděkovat lidem ve školství a písničce Bastila od Znouzectnosti. :-))
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Kolektivní vina - ano, ne?

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama