Čtenářský deník - přežitek bez šance na modernizaci?

2. května 2011 v 19:48 | P. |  Spisy u kávy
Tak se mi pomalu blíží termín odevzání čtenářského deníku a tak nějak jsem si uvědomila, že mírně nestíhám. I když čtu ráda, některé knihy mi jednoduše nemají co říct, a pokud mi něco řeknou, občas mi přijde zbytečné si knihy zapisovat. Když jsem psala svůj první čtenářský deník, snažila jsem se k němu přistupovat relativně poctivě a důsledně, ale jak roky na gymplu přibývaly, začal mě čím dál víc omrzovat. Naše tehdejší češtinářka na nás kladla velké nároky - každá kniha musela být rozepsána alesoň na 3 strany, aby splnil úkol a mohl dostat výbornou. A to mimo jiné zahrnovalo i předpoklad, že nám v textu nenalezne žádné hrubky a nepřesnosti. Podle toho, co si pamatuji, tak napsat celý čtenářský deník trvá zhruba tři, čtyři dny volna. Do toho ještě ty knížky musí člověk taky přečíst, nějak si to v hlavě celé sesumírovat. A takhle to je dvakrát do roka. Kolik adolescentů si potom myslíte, že vám ty knížky doopravdy přečte a knížky dokonce i zapíše. Pokud si tipujete, že jich moc nebude, tipujete správně.


Nová naděje v proložení i jinými kulturními událostmi?
Letos si ale celá naše třída oddechla - dostali jsme novou profesorku češtiny, jelikož ta původní už na nás neměla nervy (nepopírám, že na tom hodně lidí nemělo zásluhu, ale i tak s ostatními kantory vycházíme lépe :-)). Přesto se styl výuky jednotlivých učitelek docela dost liší - zatímco původní po nás vyžadovala spoustu faktů a složité rozbory, které nikoho nebaví a raději většina lidí stáhla materiály z netu, nová je velmi moderní, výuku umí udělat zajímavou a většina lidí ji jakž takž poslouchá. Mimo jiné taky zavedla novou možnost vypracování čtenářského deníku- vlastně se mu ani nedá říkat čtenářský, spíše kulturní, jelikož máme povoleno do něj zapisovat i jiné kulturní zážitky jako divadlo, koncerty apod.
Ale stejně - čím víc se termín odevzdání přibližuje, tím více slyším od ostatních, jak odevzdají čtenářáky staré, jelikož se jim nechce dělat něco znovu. A to i navzdory tomu, že zápis nemusí být moc dlouhý a spíš hlavně zaměřený na prožitek a dojem z díla nebo události. Těžko říct v čem se skrývá problém - ve staré "rutině", lidské lenosti, nebo něčem jiném?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tery Tery | Web | 2. května 2011 v 21:50 | Reagovat

zase spamuju :D
tak jsem s tím strávila, celý večer, ale hrozně mě to bavilo psát, ten nápad mě napadl docela rychle a pak už jsem to jenom rozvíjela. Akorát si říkám, že je to snad až "moc dlouhé" (asi 5,5 stránky), tak doufám, že to vydržíš a bude se ti to líbit :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama